Фрилансер

Фрілансер. Хто це і як ним стати?

Фрілансер – це взагалі хто?

Фрілансер – це людина, вільнонаймана, яка самостійно шукає роботу, не прив’язана до місця, часто працює з декількома клієнтами одночасно, працює за вільним графіком. Найчастіше шлях фрілансера вибирають для себе фахівці наступних напрямків:

 • IT – програмісти, дизайнери, копірайтери, рекламні агенції і т.д.
 • Журналістика.
 • Юриспруденція.
 • Перекладачі.
 • Фотографи, відео-оператори.
 • Бізнес консультації і т.д.

Теоретично фрілансером може бути будь-хто. Той же будівельник, найнятий на сезон – теж фрілансер. Ринок фрілансу розвивається стрімкими темпами, як серед виконавців, так і серед компаній, готових найняти віддаленого співробітника. Правда варто уточнити, що далеко не завжди віддалений співробітник є фрілансером! Сучасний світ не має кордонів і це дійсно круто, тому що дуже непросто знайти відповідного працівника в межах своєї локації. Саме тому багато компаній наймають віддалених співробітників з усіх куточків світу, але вони не є фрілансери, тому що працюють за певним графіком і мають довгострокові контракти.

Якщо запитати у людини, що жодного разу не працювала на фрілансі, що вона думає про таких персонажів, то швидше за все відповідь буде приблизно такою: “Ну… Це чувак, який живе як хоче, катається по всьому світу, майже ніфіга не робить і гребе бабло лопатою “. Одним словом – распіз..яй!) Виключно мої спостереження…

Насправді було б дійсно круто, якби такий опис фрілансера повністю відповідав дійсності. Мені підходить такий стиль життя. Але давайте ближче до реальності …

Переваги роботи фрілансером.

 • Вільний графік. Однозначно це один з найкрутіших бонусів – в дупу підйоми в 5 ранку (не за своїм бажанням) і штрафи за запізнення! Фрілансер сам вирішує коли працювати, а коли релаксувати.
 • Свобода вибору. Є можливість самостійно обирати відповідні для себе проекти і партнерів.
 • Сам собі режисер. Фрілансер встановлює планку своїх доходів самостійно. Вартість роботи та кількість робочих годин. Більше працюєш – більше заробляєш. На звичайній роботі більша кількість відпрацьованих годин не означає, що ви отримаєте більше грошей.
 • Немає прив’язки до місця. Фрілансер з легкістю може працювати вдома, в офісі, на пляжі, та де завгодно, був би Wi-Fi.
 • Економія часу та грошей. У великих містах звичайний співробітник витрачає не менше години на дорогу до роботи. А, на хвилиночку, це мінімум 2 години вашого життя, енна сума грошей і витрачені нерви.
 • Комфортне робоче місце. Створи своє робоче місце сам – і робота буде в кайф! Робоче місце, температурний режим, одяг, харчування, кімната відпочинку…
 • Немає погрози звільнення. Причин для звільнення може бути море, від непрофесіоналізму або скорочення кадрів до неадекватності начальника.

Мінуси роботи фрілансером.

 • Нестабільність доходів. Мабуть це найзначніший мінус. З особистого досвіду можу сказати, що поки мені не вдалося перемогти його, АЛЕ … підбивши доходи за рік, я зрозумів, що все одно середній місячний дохід практично однаковий. Після поганого періоду обов’язково настає хороший.
 • Немає гарантій отримання грошей за виконану роботу. Шахраїв вистачає всюди. Мав справу з кількома, але мені пощастило, вчасно зрозумів. Не всім так щастить, тому краще убезпечити себе і домовитися з клієнтом про передоплату. Або ж працювати тільки з перевіреними людьми, хоча і тут можливі ситуації. Мене поки Бог милував.
 • Вільний графік. Клієнти різні і вимоги у них різні. Є клієнти, яким глибоко пофіг коли працює фрілансер, головне, щоб вклався у відведені під проект терміни. Але є і такі, які вимагають бути онлайн в певний час. А якщо працювати з клієнтом з іншого часового поясу, наприклад з різницею 8-10 годин – то цілком можливо, що минула офісна робота здасться раєм.
 • Відсутність соц. пакету.
 • Відсутність кар’єрного росту.
 • Самотність. На мою думку це другий за значимістю мінус. Фрілансер часто працює один і коло його спілкування обмежується замовником і парою друзів. Елементарно, ні з ким перекинутися парою слів або обговорити вчорашні пригоди.
 • Нерозуміння близьких. Принаймні, перший час. Вони будуть бачити, що весь час вдома, попивєте запашну каву, і поки ви не покажете їм купюри – вони будуть думати, що ви безробітний нероба, цілодобово втикаючий в монітор.
 • Невідомість. Перший час буде дуже непросто, тому що фрілансерів багато, а ви тільки стартуєте. Ви ніхто і звуть вас ніяк! Доведеться попрацювати над створенням свого позитивного іміджу.

Мінусів на один пункт вийшло більше, але значимість цих мінусів набагато менше, ніж плюсів. Особисто мене практично повністю влаштовує мій спосіб життя, але всі ми люди різні і кожному своє. Перед тим як стати фрілансером, я займався ресторанним бізнесом і звик сам приймати рішення, а не слухати “дядю” (хоча і таке є в моїй біографії)…

Як стати фрілансером?

 • Обираємо сферу діяльності. Як я писав вище, професій для віддаленої роботи багато. Виберіть те, що вам цікаво, до чого лежить душа. Ви станете успішним займаючись улюбленою справою! Бракує знань, взагалі не проблема – Google і YouTube вам на допомогу.
 • Підключаємо високошвидкісний безперебійний Інтернет. 
 • Заводимо засоби зв’язку і прийому платежів. Must Have: поштову скриньку, Skype, кредитні карти і електронні гаманці для отримання коштів в національній та іноземній валюті (Payoneer, PayPal, Webmoney і т.д.). Приділіть увагу профілям в соціальних мережах. Використовуйте тільки реальні імена і не наповнюйте всякою лажою! Поставте себе на місце замовника, чи захоче він з вами спілкуватися, побачивши на стіні мати, відео з жопне-сартірним гумором та інше? Відносно адрес електронної пошти, скайпу і профілів соц. мереж, використовуйте свої справжні дані. Наприклад, у мене пошта – [email protected], скайп – bogdan.derii, англійський сайт – bogdanderii.com і т.д. Раніше я не був таким розумним.)) Власне тому зараз ви на домені db-web.com.ua.
 • Визначаємо свою ціну. Після вибору ніші проаналізуйте ціни на ринку, рекомендую аналізувати не на наших біржах, так як там цілковитий хаос… Як приклад, Upwork. Після аналізу і порівняння себе та своїх навичок з конкурентами визначте вартість години роботи, тільки адекватно, а не тому що вам хочеться стільки заробляти.
 • Реєструємося на біржах фріланса. Приділіть якомога більше часу детальному і якісному заповненню вашого профілю. Пишіть без помилок і небагато, тільки по суті! Вставте якісну фотографію. Сумніваюся, що замовника цікавить ваше сімейне фото, вставте своє обличчя (з скромною посмішкою), попередньо вирізавши все зайве (зробіть однотонний фон). Приклад фотографії – моя сторінка в Facebook. На перших порах шукайте роботу на біржах, не ризикуйте відразу кидатися в бій напряму працюючи з замовником, це небезпечно.
 • Робимо портфоліо. Замовник повинен побачити, що ви вмієте і як. Логічно припустити, що початківцям в портфоліо викладати нічого, не проблема. Як починав я. Написав оголошення, щось в цьому роді: “Всім привіт. Вивчив ази веб-розробки. Шукаю роботу для портфоліо. Готовий працювати за хліб…” Бажаючі отримати проект майже даром завжди знайдуться, ось вам і перші роботи в портфоліо. Беріть, що дають. Інший шлях – придумуйте собі проекти самі, але як на мене це складніше, сильно багато думок відразу в голові виникає, а це заважає.
 • Шукаємо замовлення. Бірж фріланса вистачає, обов’язково щось знайдеться. Якщо не знайшли там, є ще соціальні мережі, друзі, знайомі…
 • Робимо роботу якісно і в терміни. Створіть собі репутацію надійного партнера, набирайте базу постійних клієнтів і через якийсь час попередній пункт буде недоречний. Замовлення самі йтимуть до вас, головне не захоплюйтеся, не беріться відразу за 100500 проектів.

Наступним пунктом можна було б написати, щось типу: “Тепер ви досвідчений боєць, і з’явилося безліч знайомих клієнтів та фрілансерів, пора вже свою фірму відкривати.” Обов’язково допишу, якщо коли-небудь зроблю це…
Терпіння всім і удачі!

P.S. Якщо ви дочитали цю статтю до кінця, значить з терпінням у вас все в порядку)) To be continued…

Search